Yemek Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Yemek Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Yemek Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Yemek fotoğrafçılığı, çekimini yapmak istediğimiz en iyi şekilde yansıtması için bazı püf noktalarına dikkat edilerek yapılması gereken bir çekimdir. Yemek fotoğrafı çekimlerinde ışık, fon, kompozisyon bir bütün olarak uyumlu bir konsepti yansıtmalıdır. Çekim için kullanacağınız fotoğraf makinesi ya da telefon ayarlarının yemek fotoğrafçılığına uygun hale getirilmesi ilk adımdır. Çekimlerde 50mm ile 150mm arasındaki makro lensler çok faydalı olacaktır. Çekiminizde özel bir kompozisyon yaratmak istiyorsanız 90mm’lik tilt shift lens kullanabilirsiniz. Yemek çekimi yapacağınız alanda yeterli ışık varsa cihazınızın ISO ayarlarını düşürmelisiniz. Tüm bu ayarları yemeğiniz henüz gelmeden önce hazırlamalısınız. Zira yemek fotoğrafçılığındaki en önemli püf noktalarından biri yemeğin en taze halinde henüz dumanı üzerinde iken çekilmesidir. Yemek beklediğinde albenisini kaybedecektir. Yemek çekimlerinde diğer bir önemli konu da açıdır. Yemeği yukarıdan çekmek verimli olmaz. Kendi göz hizanızda bir çekim yemeği en iyi gösteren açı olacaktır. Bunun için çekimde 45 derecelik bir açı ayarlamanızda fayda vardır.

Yemek Fotoğrafçılığında Işığın Önemi

Yemek fotoğrafçılığının temel taşı ışıktır. Doğal ya da yapay ışık kullanıyor olun ışığı yemeğe net ve orantılı olarak dağıtarak kullanamazsanız iyi bir kalite elde edemezsiniz. Cam kenarında ya da çok iyi ışık alan bir yerde çekim yapsanız bile yemeğin ışığı almayan kısmı karanlık görünür. Bu nedenle ışık almayan tarafa beyaz bir fon yerleştirerek ışığı tüm yemeğin almasını sağlayabilirsiniz. Yemek fotoğrafçılığında kesinlikle bilmeniz gereken bir diğer konu da asla flaş kullanmamanız gerektiğidir. Flaş patlaması parlamalara neden olduğundan yemeğin anlamını bozacaktır. Çekim yaptığınız makinenin ışık ayarlarını uygun şekilde yapar ve ışığı yemek üzerine orantılı ve net olarak dağıtabilirsiniz canlı ve güzel bir fotoğraf olacaktır.

Yemek Fotoğrafçılığında Fon Kullanımı

Yemek fotoğrafları çekerken fon olarak kullanacağınız masa örtüsü ya da arka görünüm büyük önem taşır. Fotoğrafa yansıtmak istediğiniz obje yemektir. Eğer arka fon ya da yemeğin bulunduğu yüzey çok hareketli görüntüler içeriyor ya da yansıyan parlak bir dokudan oluşuyor ise yemeğiniz albenisini yitirir ve anlamsız bir fotoğraf ortaya çıkar. Fotoğrafı çekerken dikkat çekmek istediğiniz şey yemektir. Öyleyse fotoğrafa bakan kişi fona takılmadan yemeğe odaklanabilmelidir. Fon mümkün oldukça sade, renk ve doku olarak uyumlu olmalıdır.

Yemek Fotoğrafçılığında Kompozisyon Oluşturma

Yemek fotoğrafları çekerken yemeğin içeriğini ve lezzetini bilmeniz çok işinize yarayacaktır. Zira çekilen fotoğraf ile yemeği anlamlı bir şekilde yansıtmak istiyorsanız yemeğe uygun bir kompozisyon yaratabilirsiniz. Tıpkı bir ressam gibi yemek fotoğrafınızı gözünüzde canlandırın. Yemek ile birlikte hangi objeleri, renkleri ve şekilleri kullanırsanız bütünsel bir uyum elde edersiniz. Işığı nasıl ayarlarsanız yemek daha net ve güzel görünür. Tüm bunları uyumlu hale getirdiğinizde harika bir kompozisyon oluşturarak iyi bir konsept yakalayabilirsiniz.

Yemek Fotoğrafçılığı Nerelerde Kullanılır

Yemek fotoğrafçılığı uzman fotoğrafçılar tarafından yalnızca görselin sanatsal olarak yansıtılabilmesi için çekilebilir. Günümüzde internet ortamının yoğun kullanımı yemek fotoğrafçılığının önemini artırmıştır. Yemek firmaları tanıtım ve reklamlarını yapmak için internet sitelerini ve sosyal medyayı kullanıyorlar. Yayınlanacak yemek fotoğrafları ne kadar iyi olursa işletmenin kazancı da o denli artacaktır. Firmalar için çekilen yemek fotoğrafları yemeğin kokusunu, lezzetini, görsel albenisini net olarak yansıtıyor olmalıdır ki; insanlar internette gördüğü yemeği iştahla yemek istesinler. Yemek fotoğrafçılığının önemli alanlarından biri de sosyal medyadır. Kişiler artık tüm aktivitelerini sosyal medya hesaplarından sevdikleri ile paylaşıyorlar. Bir yerde yedikleri nefis bir yemeği sayfalarında paylaşıyorlar. Tüm bunlar yemek fotoğrafçılığının önemini kat kat artırmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir