Youtube Kanalınız İçin Kaliteli Video Çekme Rehber

Youtube Kanalınız İçin Kaliteli Video Çekme Rehber

Youtube Kanalınız İçin Kaliteli Video Çekme Rehber

Günümüzde değişen teknolojiyle beraber kişilerin ilgi alanları ve vakit geçirdikleri şeyler de değişmiştir. Artık bir çok kullanıcı vaktinin büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçirmektedir. Sosyal medya uygulamalarıyla kullanıcılar, çektikleri video ve fotoğrafları diğer kullanıcılarla paylaşabilmektedirler. Video denince akla hiç şüphesiz Youtube gelmektedir. Youtube, binlerce kullanıcının video yüklediği ve izlediği bir platformdur. Kimi kullanıcılar için youtube yalnızca eğlenceli videolar izlemek için bir platform iken, kimisi için de bir iş kolu haline gelmiştir. Youtube’de içerik üreten kullanıcılara youtuber denmektedir. Youtuberlar abone sayıları ve izlenme oranları ile para da kazanabilmektedirler. Bu yolla para kazanan bir çok ünlü youtuber bulunmaktadır.

Kamera

İyi bir video için, hiç şüphe yok ki iyi bir kamera gerekmektedir. Kameranın kaliteli olması videonun da kaliteli olmasını sağlayacaktır. Youtuberlar kaliteli bir kamera sayesinde daha çok izlenme ve abone kazanabilmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, kamera ile videonun çekileceği ortamdır. Ortam ne kadar sessiz olursa videoda ses o kadar iyi duyulacaktır. Sesin duyulmasında kullanılan mikrofonun kalitesi de önemlidir. Mikrofon ne kadar kaliteli olursa, ses izleyenlere o kadar net ulaşacaktır. Söylenilenlerin anlaşılabilmesi youtube gibi bir platformda önemlidir. Bu sebeple kullanıcıların diğer bir deyişle youtuberların kamera ve ses ekipmanlarının kaliteli olmasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Işık

Kaliteli bir video çekimi için dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de ışıktır. Işığın seviyesi videodaki görsellik için önemlidir. Yoğun ışık kişinin görüntüsünün yanıltıcı olmasına yol açabilmektedir. Bununla beraber ışığın az olması da görüntünün net olmasına sebep olabilmektedir. Işık, kamera ve ses ekipmanı kadar önem arz etmektedir. Özellikle ürün tanıtımı içeren youtube kanallarında ürünün net görülebilmesi için ışığın doğru şekilde konumlandırılmış olması gerekmektedir.

Diksiyon

Tüm bunlarla beraber youtuberın konuşma biçimi de oldukça önemlidir. Konuşma sade ve akıcı şekilde olmalıdır. Ürün yahut anlatılacak olan konudan uzatılmadan bahsedilmelidir. Kelimelerin akıcı olmasına dikkat edilmelidir. Vurgu ve tonlamalar doğru şekilde yapılmalıdır. Ve konuşulacak konu hakkında, videoya başlamadan önce kısa bir konuşma denemesi yapılmalıdır. Tüm bunlar bir araya geldiğinde youtube için kaliteli bir video oluşturulmuş olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir